Renovace

Vaše dřevěná podlaha časem stárne a vy přijdete na to, že bude třeba ji zrenovovat. Nebo co takhle obnovit vzhled dřevěné podlahy a zachovat původní krásu dřeva? Pokud si chcete podlahu zrenovovat sami, pak nabízíme návod na renovaci pro domácí kutily!

Lakování dřevěných podlah

Renovace dřevěných podlah se může zdát jako obtížný úkol, ale rozhodně se vyplatí. Postupujte podle našeho návodu krok za krokem a objevte krásu, která se skrývá ve staré dřevěné podlaze.

Co budete potřebovat

  • Váleček nebo štětec pro nanášení laku
  • Prodlužovací tyč
  • Malý štětec
  • Brusný papír P 150
  • Vysavač
  • Vlhký hadr, který nepouští vlákna
  • Rukavice, ochranné brýle a jednorázové návleky na boty

Návod

Krok 1: Příprava

Klíčem pro perfektní finální výsledek je důkladné vybroušení povrchu a příprava dřevěné podlahy. Povrch musíte bezpodmínečně vybrousit až na samé dřevo. Po vybroušení musíte parkety a všechny ostatní povrchy, na kterých se usadil prach, důkladně vysát.

Vyplnění spár tmelem

Abyste vyplnili spáry v dřevěné podlaze, musíte prach vzniklý broušením smíchat s Bona Spárovým tmelem. Tento tmel je transparentní a při smíchání s brusným prachem dosáhnete přibližně stejného odstínu jako povrch dřeva. Pro nejlepší výsledek použijte podlahovou brusku Bona. Pro vyplnění mezer naneste tmel plochou nerezovou stěrkou rovnoměrně po celé ploše do spár podlahy. Po vytvrzení tmelu můžete začít s posledním broušením s brusným papírem P 100. Spáry prkenných podlah nedoporučujeme tmelit. Potí ukliďte podlahu pomocí smetáku nebo lépe vysajte.

Krok 2: Nanesení vrstvy laku

Jesliže  se na povrchu již nenachází žádný prach, můžete začít s nanášením laku. Lak nanášejte při pokojové teplotě (18-25 °C). Zatáhněte závěsy, aby na podlahu nedopadaly přímé sluneční paprsky.

Lak dobře promíchejte a nechte jej 5 až 10 minut odpočinout. Jako první se na dřevěnou podlahu nanáší Bona Základní lak na parkety. Základní lak nanášejte systematicky bez přerušení. Postup si naplánujte a zvažte, kde začnete a kde byste chtěli opustit místnost:

  1. Naneste Bona Základní lak podél okraje v zadní konci místnosti. Použijte štětec nebo malý váleček. Nelakujte všechny okraje najednou!
  2. Štětcem natírejte okraje postupně tak, abyste válečkem navazovali vždy do „živého“ laku.
  3. Při zvedání a přikládání válečku buďte opatrní, abyste zabránili vzniku stop po nastavování. Bona Základní lak nanášejte na podlahu v pruzích.
  1. Na následujících 2 metrech opakujte kroky viz výše. Vždy navazujte do „živého“ laku. Pro rovnoměrný přechod se musí úseky překrývat. Opakujte kroky, dokud není nalakovaná celá podlaha.
  2. Bona Základní lak nechte 2 až 3 hodiny schnout.
  3. Před dalším použitím váleček důkladně vyperte ve vodě.
  1. Vysajte podlahu a vytřete ji vlhkým hadrem.
  2. Naneste druhou vrstvu laku – tentokrát Bona Vrchního laku. Postupujte stejně jako výše při aplikaci Bona Základního laku. Naneste Vrchní lak pomocí válečku rovnoměrně. S nanášením vrchního laku začněte na straně dopadu světla a postupujte směrem od vstupu světla do místnosti.
  3. Nechte Bona Vrchní lak na parkety řádně zaschnout. V místnostech s menší zátěží (kde se tolik nechodí), většinou stačí dvě vrstvy. V místech s větší zátěží se doporučuje nanést tři vrstvy.

Kdy lze podlahu znovu použít?

Podlahu lze znova zatěžovat chůzí po 8 hodinách od alikace poslední vrstvy laku. Po 24 hodinách lze znovu umístit nábytek. S těžkými předměty byste ale měli několik dní počkat. Po týdnu je lak plně vytvrzen a můžete pokládat koberce.

Krok 3: Pravidelné čištění a údržba

Díky pravidelnému čištění a údržbě se můžete znova těšit z krásné dřevěné podlahy.

Podlahu vysávejte pravidelně vysavačem, měkkým smetákem nebo  elektrostatickou prachovou utěrkou Bona Dusting Pad.

Pokud je dřevěná podlaha špinavá, použijte Bona Čistič na parkety. Obzvláště rychlé a snadné je čištění pomocí Bona Spray Mopu.

Pokud je Vaše dřevěná podlaha bez lesku, naneste Bona Leštěnku na parkety pro osvěžení vzlhledu. V nabídce je varianta matné nebo lesklé leštěnky – zvolte dle typu vaší podlahy.